Historia tanga w Polsce

Najważniejszymi ośrodkami tanga argentyńskiego na świecie są Buenos Aires (Argentyna) oraz Montevideo (Urugwaj). W Europie z kolei niekwestionowanymi stolicami tanga są Paryż, Berlin, Rzym i Moskwa. Rozkwit tanga argentyńskiego w Polsce rozpoczął się w roku 1999 i od tego czasu społeczność związana z tym tańcem stale się rozwija. Obecnie najważniejszymi ośrodkami w kraju są: Warszawa, Kraków, Trójmiasto i Łódź.

Tango argentyńskie na dobre zadomowiło się w Trójmieście w 2004 roku, w którym to ruszyły regularne zajęcia zorganizowane przez Małgorzatę Knopp, a także rozpoczęta przez nią aktywność promująca te taniec. W latach 2006-2012 Trójmiasto było gospodarzem wielu międzynarodowych festiwali i warsztatów tanga argentyńskiego, w których udział brały najbardziej znane na świecie pary z Argentyny, USA, Paryża i Australii.


Bardzo ciekawy artykuł o chronologii tanga jest na stronie naszych znajomych z Warszawy altango.pl. Warto przeczytać. 


Tango jako taniec zostało zaproszone do Warszawy w 1999 roku nauczyciel – David Mason, przed milongą w klubie “Pod Pałkami” udziela lekcji kroków i figur tanga. Tak wyglądały początki tanga w Warszawie (filmik z warsztatów).

Po pierwszych warsztatach tanga powstała Akademia Tanga Argentyńskiego. To Stowarzyszenie pokazywało tango po całej Polsce organizując, pokazy, prelekcje, warsztaty tanga argentyńskiego. Akademia tanga nieprzerwanie organizowała warsztaty tanga w Polsce, sprowadzała nauczycieli Tanga z Europy i z Buenos Aires. Akademia zorganizowała 4 edycje Międzynarodowego Festiwalu Tanga Argentyńskiego w Warszawie w latach 2005-2008.


W chwili obecnej festiwale tanga argentyńskiego organizowane są w całej Polsce, m.in. w Łodzi, Krakowie, Brzegu, Szczecinie. Festiwal tanga w Łodzi – Łódź Tango Salon Festiwal – od pierwszej swojej edycji w 2011 uważany jest za najlepszy w Europie.  W trakcie czwartej edycji festiwalu w dniach 25-28 września 2014 udział wzięły już 4 pary mistrzowskie tanga de salon z Buenos Aires i Urugwaju.